Moms på garage och carport

Nyligen gick Skatteverket ut med att alla hyresgäster och bostadsrättsinnehavare i Sverige ska betala moms för sina fordonsplatser (parkeringsplatser, carport och garage) från och med den 1 oktober 2026.

För dig som bor hos Älvkarlebyhus och hyr en fordonsplats innebär det att hyran kommer påverkas.

Varför ändras det?
Tidigare har Skatteverket ansett att hyran för fordonsplatser som hyrs ut i anslutning till bostäder är underordnad den momsfria bostadsuthyrningen och därmed varit undantagna från moms. Nu har de ändrat sin tolkning och anser i stället att fordonsplatser ska ses som en egen tjänst och därmed momsbeläggas med 25 %.

Skatteverket följer nya regler från EU och syftet är att det ska vara samma regler i alla EU-länder för att få det rättvist för alla.

Hur påverkar det mig?
Eftersom det här är ett beslut från Skatteverket måste Älvkarlebyhus följa det. Det betyder att hyran för din fordonsplats kommer bli högre från och med 1 oktober 2026.

Gäller det alla fordonsplatser hos Älvkarlebyhus?
Om din fordonsplats ingår i hyran för lägenheten kommer det inte läggas på moms. I övrigt kommer alla fordonsplatser momsbeläggas.

Garagen som inte beröra av moms är Rengatan och Fall- och Kraftvägen.

Vad gör jag om jag inte vill ha kvar fordonsplatsen?
Du kan säga upp den precis som vanligt med tre månaders uppsägningstid. Uppsägningen måste vara oss tillhanda senast 30 juni 2026.

Behöver jag göra något nu?
Nej, du behöver inte göra något nu. Vi kommer ut med mer information till er som hyr en fordonsplats.